کوکولوژی چیست؟

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

kokologyمقدمه

همه ما با چشم بیرونی به مشاهده دنیای اطراف می پردازیم و اطلاعاتی را از دنیای پیرامون و مردم کسب می کنیم. اما با چشم دل به دنیای پنهان درون می نگریم و با این چشم است که ذهن خود را بررسی می کنیم، به کشف افکار دیگران می پردازیم، به آینده می نگریم و سعی می کنیم پیش بینی کنیم که در آینده چگونه فردی خواهیم بود.

بسیاری از رسانه ها، مانند کتابها، روزنامه ها و تلویزیون برای آگاهی و شناخت بیشتر مردم نسبت به دنیای بیرون ساخته شده اند. انفجار رسانه ای در سالهای اخیر، حجم عظیمی از اطلاعات را بوجود آورده، که به راستی انسان از هضم و درک این حجم عظیم از اطلاعات ناتوان است. اما از طرفی دیگر، تعداد رسانه هایی که بتوانند به انسان شناخت و آگاهی بیشتری نسبت به دنیای درون بدهند بسیار اندک اند.  بازی های روانشناسی چنین رسانه ای هستند که، چشم درون را تواناتر و قدرت دید آن را افزایش می دهند. علم روانشناسی به انسان اجازه می دهد تا به مطالعه و درک ذهن بپردازد، اما این کار مانند علوم دیگر مستلزم صرف وقت فراوان، کار طاقت فرسا، تعهد و استفاده از واژه های تخصصی است، که باعث می شود علم روانشناسی خارج از دسترس عموم قرار گیرد. کوکولوژی یک بازی طبق اصول علم روانشناسی است که با شیوایی و جذابیت کمک می کند هر فردی بتواند به راحتی دنیای ذهن را مطالعه و تجربه کند.

همچنین می توان از کوکولوژی به عنوان یک وسیله ارتباطی استفاده کرد. برای بسیاری از مردم تست روانشناسی موضوعی مبهم و هراس آور است. حتی خود من هم به عنوان یک روانشناس دوست ندارم تست روانشناسی بدهم. اما بازی های روانشناسی همین کار را جالب و جذاب می کنند و مردم هم از این که فقط به یک بازی می پردازند دلهره کمتری خواهند داشت. در کوکولوژی می توانید در صورت عدم باورپذیری تعبیر پاسخ ها انها را نپذیرید، زیرا این جزیی از بازی است. اما فکر کنم از درستی اغلب تعبیرها در آشکار کردن شخصیت واقعی افراد شگفت زده شوید. می توانید بیشتر به یکدیگر نزدیک شوید و همدیگر را بهتر بفهمید، همچنین می توانید راجع به موضوعات دشوار، حساس و ممنوعه صحبت کنید.

سعی کرده ام تا حد امکان کوکولوژی جالب و جذاب باشد و در عین حال بر طبق اصول روانشناسی استوار بماند. امیدوارم از انجام بازی ها لذت ببرید و بتوانید چیزهای فراوانی نسبت به خود، دیگران و زندگی بیاموزید.

ایسامو سایتو

پروفسور دانشگاه ریشو

لطفاً جهت یادگیری نحوه انجام بازی کوکولوژی بر روی این لینک کلیک نمایید.

لطفاً پیش از انجام بازی کوکولوژی، به هشت نکته مهم در خصوص این بازی توجه نمایید.

مطالب فوق از کتاب “کوکولوژی، بازی های جذاب و سرگرم کننده خودشناسی”، نوشته تاداهیاکو ناگاوو و ایسامو سایتو، ترجمه دکتر چکاد سرامی و شاهین دهقان، از انتشارات ترفند، برگرفته شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*