بازی Dual-N-Back

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Brain-anatomy-picturesBrain Workshop یک نرم افزار منبع آزاد است که در آن بازی Dual-N-Back جهت بهبود حافظه کوتاه مدت و هوش سیال معرفی می گردد.

برمبنای پژوهشهای معتبر و علمی انجام شده در خصوص بازی Dual-N-Back، انجام این بازی به مدت ۲۰ دقیقه در روز موجب افزایش حافظه کوتاه مدت و همچنین هوش سیال انسان می شود.

هوش سیال و هوش متبلور چیست؟

با وجودی که بسیاری از مردم اظهار می کنند که هوش آنان به تدریج با بالا رفتن سنشان کاهش می‌یابد، امّا پژوهش‌ها نشان داده‌اند که در حالی که هوش سیّال پس از دوران نوجوانی رو به کاهش می‌گذارد، هوش متبلور همچنان در طول دوران بزرگسالی افزایش می‌یابد.
هوش سیّال و هوش متبلور چیست؟ ریموند کاتل، روان‌شناس، مفهوم هوش سیّال و هوش متبلور را ارائه کرد و پس از آن با همکاری جان هورن نظریه‌ای را در این مورد مطرح ساخت. نظریه هوش سیّال و متبلور کاتل- هورن می‌گوید که هوش، مرکّب از تعدادی توانائی‌ها و قابلیت‌های متفاوت است که در تعامل و همکاری با یکدیگر، هوش کلّی فرد را به وجود می‌آورند.

هوش سیّال چیست؟
کاتل هوش سیّال را چنین تعریف می‌کند: «توانایی درک روابط، مستقل از تجربه یا دستورالعمل قبلی در رابطه با آن.» هوش سیّال، قابلیت تفکر و استدلال انتزاعی و حل مسائل است. این قابلیت مستقل از یادگیری، تجربه و آموزش در نظر گرفته می‌شود. نمونه‌هایی از به کارگیری هوش سیّال عبارت است از حل معماها و دستیابی به راهبردهای حل مساله.

هوش متبلور چیست؟
هوش متبلور، یادگیری از تجربیات و آموزه‌های پیشین است. وضعیت‌هایی که به هوش متبلور نیاز دارند شامل امتحان خواندن و درک مطلب و امتحان واژگان است. این نوع از هوش بر پایه واقعیت‌ها قرار دارد و ریشه در تجربیات قبلی دارد. این نوع از هوش با بالا رفتن سن و اندوختن دانش و درک جدید، قوی‌تر می‌شود.

هوش سیّال در مقابل هوش متبلور
به گفته ناکس (۱۹۷۷): «… آن‌ها تشکیل دهنده ظرفیت کلّی یادگیری،استدلال و حل مساله هستند که اغلب مردم از آن به عنوان هوش یاد می‌کنند. هوش سیّال و هوش متبلور مکّمل یکدیگرند و یادگیری انسان عمدتاً از طریق آن‌ها کنترل می‌گردد.»

هوش سیّال و متبلور در طول زندگی

  • این هر دو نوع هوش در دوران کودکی و نوجوانی افزایش می‌یابند.
  • هوش سیّال در نوجوانی به نقطه اوج خود می‌رسد و از ۳۰ تا ۴۰ سالگی تدریجاً شروع به کاهش می‌کند.
  • افزایش هوش متبلور در دوران بزرگسالی ادامه می‌یابد.

دستورالعمل بازی

بازی در مربعی ۳ در ۳ انجام می شود. هر بار یک مربع در یکی از خانه های نه گانه ظاهر می شود. در همین هنگام و همزمان با نمایش مربع یک حرف انگلیسی نیز خوانده می شود. بر مبنای اینکه مقدار N را در بازی Dual-N-Back چه مقداری قرار دهید، برای مثال درحالت Dual-2-Back شما می بایست  محل مربع و حرفی که در ۲ مرحله قبل دیده و شنیده اید به خاطر بیاورید و در صورتی که محل فعلی مربع با دو مرحله قبل آن یکسان باشد دکمه A و در صورتی که صدای حرفی که اکنون شنیده اید با صدای حرف دو مرحله قبل یکسان باشد دکمه L را بفشارید. فشردن دکمه ها مستقل ار یکدیگر است. یعنی فشردن دکمه مربوط به مربع ارتباطی به فشردت دکمه مربوط به صدا ندارد.

علت نام Dual نیز از به خاطر سپاری همزبان ۲ موجودیت صدا و تصویر مربع ناشی می شود. اگر موجودیت سومی به این مجموعه افزوده شود، به جای Dual از Triple استفاده خواهد شد.

جهت استفاده از نرم افزار برای اولین پس از نصب و ورود به برنامه و مشاهده تصویر مغز انسان دکمه Space-bar را بزنید.

پس از ورود به بخش اصلی برنامه برای آشنایی با برنامه دکمه M را بزنید و سپس دکمه F1 را بفشارید تا N اولیه از مقدار ۲ به ۱ کاهش یابد. در این صورت در ابتدا فقط نیاز به دانستن ۱ مرحله قبل خواهید داشت.

سپس جهت آغاز بازی دکمه Space-bar را بزنید.

لینک دانلود و دریافت برنامه Brain Workshop از سایت Sourceforge

2 فکر می‌کنند “بازی Dual-N-Back

  1. مقاله علمی در سایت ساینس هست که قویا این رو رد میکند و هوش و چیزی میدونه که با این بازی ها تغییری نمیکنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*